تبلیغات
برترین بازی های دنیا - Grand Theft Auto V

بین مطالب وب سایت جستجو کنید

همه با هم به سوی بازی های آینده

     
احمدرضا مستاجران
09:06 ب.ظ
دوشنبه 1 مهر 1392

در دنیای سرگرمی های سینمایی و کامپیوتری، عناوین بسیاری یافت می شوند كه موفقیت های تجاری و فنی آن ها، از پیش تضمین شده به حساب می آیند. این قانون بیش از هر چیز، شامل قسمت های جدیدی از بهترین فیلم های هالیوودی یا نسخه های تازه ای از محبوب ترین بازی های کامپیوتری می شود كه طی سالیان گذشته، بارها شاهد بجا ماندن آمار و ارقام فوق العاده ای از آن ها بوده ایم. اما اگر بخواهیم نگاهی به یكی از مهمترین نمونه های این دسته از عناوین در صنعت بازیسازی بیندازیم، سری محبوب و موفق Grand Theft Auto یك مثال حقیقی از این اتفاق است كه عرضه نسخه های جدید آن همواره بر فروش عناوین دیگر در شاخه های مختلف سرگرمی ثأثیرگذار بوده است.

Rockstar با عرضه نسخه های متعددی از GTA در نسل های گذشته، به چنان جایگاهی، بخصوص در میان كارشناسان و علاقه مندان رسیده كه اكثراً این شركت را پدر سبك Open-World می دانند و سایر بازیسازان سعی بر این دارند تا آثار خود را به استانداردهای تعریف شده آن ها نزدیك كنند. اگر نگاهی به كارنامه Rockstar در سال های گذشته بیندازید، با عناوین برجسته ای همچون Max Payne 3 ،L.A. Noire ،Red Dead Redemption و از همه مهمتر GTA IV مواجه خواهید شد كه هر یك از این بازی ها به تنهایی برای تحسین این كمپانی كفایت می كنند. جدیدترین حضور Rockstar در سال 2013 به نوعی عظیم ترین پروژه كاری تاریخ فعالیت آن ها نیز محسوب می شود كه میلیون ها نفر مدت ها انتظارش را می كشیدند. GTA V پس از گذشت 3 سال از معرفی، راهی بازار شد و بار دیگر باید آمار و ارقام بجا مانده از آن را در كتب ركوردهای تاریخی ثبت کرد.

داستان

همانطور كه اشاره شد، GTA V عظیم ترین نسخه در مجموعه خود و بطور كلی بزرگترین پروژه در تاریخ كاری Rockstar محسوب می شود. به همین جهت، وجود یك خط داستانی مفصل و كامل با زیرشاخه های متعدد، انتظار چندان بزرگی نیست. وقایع داستانی در شهری خیالی به نام Los Santos دنبال می شود كه در گذشته با خیابان های بی رحم و ناهنجار آن آشنا شده ایم. اینبار با 3 شخصیت اصلی از طبقات مختلف جامعه همراه هستیم كه هر كدام با سرگذشت، حال و آینده خود لحظات دراماتیكی را در سناریوی اصلی بازی رقم می زنند. اولین نفر، مایکل دی سانتا (Michael De Santa) نام دارد كه یك سارق بازنشسته سرمایه دار است.

او به نوعی باعث و بانی تمام اتفاقاتی است كه برای سایر شخصیت ها به وقوع می پیوندند. پس از آن با یك سارق و دلال حرفه ای اتومبیل به نام فرانکلین کلینتون (Franklin Clinton) همراه می شوید كه برای یكی از بنگاه های اتومبیل كار می كند. او در جریان یكی از سرقت های خود، با مایكل آشنا می شود كه در قبال پیشنهادی، تصمیم می گرید تا با او همكاری كرده و سودهای بیشتری از سرقت های خود بدست آورد. اما اصلی ترین بخش داستان و به نوعی نقطه عطف آن، مربوط ترور فیلیپس (Trevor Philips) و روابط بین او و مایكل می شود كه نقاط تاریكی در گذشته آن ها دیده می شود.

در ابتدای بازی، ترور به همراه مایكل در جریان یكی از سرقت ها همراه می شود، اما پس از حضور نیروهای امنیتی و پلیس در محل، همه چیز به گونه ای صحنه سازی می شوند كه ظاهراً مایكل كشته شده و تمام زحمات آن ها به هدر می رود. پس از آنکه مایکل به سرمایه كلانی می رسد، بقیه عمر خود را به عنوان یك بازنشسته بالاشهر نشین می گذراند و این در حالیست كه ترور در یكی از پست ترین محله ها واقع در حواشی Los Santos با دار و دسته های قاچاق مواد مخدر درگیر است و به قول معروف روزهای سگی زندگی خود را سپری می كند. اما مسیر سرنوشت طوری آن ها را با یكدیگر همراه می كند كه روزهای سیاهی را در تاریخ این شهر رقم بزنند.

در طول بازی، می توانید مرتب میان شخصیت های اصلی جابجا شده و ابعاد مختلف داستانی را از دید هر كدام دنبال كنید. در سناریوی مایكل، بیشتر با مشكلات خانوادگی او و درگیری هایش با فرزندان و همسرش همراه می شوید. از طرفی، به همراه فرانكلین كه یك راننده حرفه ای است، بخش هایی از داستان كه مربوط به سرقت اتومبیل ها می شود را تجربه می كنید. در نهایت هم دیوانه وارترین ابعاد داستانی را همراه با ترور و حس انتقام جویی او پشت سر می گذارید. بطور كلی، داستان در GTA V نقش بسیار پررنگ و تأثیرگذاری دارد. در ابتدا با نگاهی به گذشته شخصیت ها و فعالیت های روزمره آن ها آغاز و با ریتمی معتدل روایت می شود و تا انتهای بازی هر بازیكنی را كنجكاو و مشتاق نگه می دارد.

گرافیك

یكی از خواسته های اصلی علاقه مندان به بازی های Rockstar با توجه به موتور قدرتمندی كه در اختیار دارند، گرافیك بالای بازی های آن هاست. این انتظارات در سال 2012 با عرضه MP3 تا حدود بسیار زیادی برآورده شد و این بازی بسیار مورد تحسین قرار گرفت. GTA V‌ هم مانند سایر عناوین نسل هفتمی Rockstar با موتور RAGE ساخته شده که نتیجه آن، طراحی بسیار خوب شخصیت ها، NPCها و بطور كلی هر آنچه که در دنیای بیكران بازی دیده می شود، است كه برای عنوانی در این سطح و اندازه، یك عملكرد موفق محسوب می شود. تركیب فوق العاده محیط های شهری، ساحلی، جنگلی و حتی كوهستانی، یك جغرافیای پویا و طبیعی را در دنیای بازی بوجود آورده است.

همانطور كه انتظار می رفت، مدلسازی اتومبیل ها نیز دچار تحولاتی بسیاری شده و به نوعی شاهد یك جهش مثبت در این سری از بازی ها هستیم. در بین مدل های بی شمار ماشین ها، جدیدترین و محبوب ترین ها نیز وجود دارند و دیگر به آن نمونه های نیمه تخیلی GTA IV محدود نشده اند. همچنین باید به طراحی خارق العاده Los Santos اشاره كرد كه اوج شبیه سازی مناطق شهری را در نسل هفتم به تصویر می كشد. توجه به ریزه كاری ها و جزئیات، بهره برداری از اماكن مهم و تأثیرگذار به علاوه عمق دید عالی بی نظیر كه همگی برای یك عنوان Open-World با این عظمت یك نعمت محسوب می شوند.

برای پی بردن به موارد مذكور، كافی است که با استفاده از یك هلیكوپتر بر فراز آسمان شهر پرواز كنید تا از مشاهده چنین دنیای عظیمی با این سطح از جزئیات روی سخت افزارهای نسل هفتمی حیرت زده شوید. از ویژگی های برتر این نسخه، باید به فعل و انفعالات آب و هوایی اشاره كرد كه بصورت Real-Time در بازی اتفاق می افتد. صحنه های زیبایی كه در حین بارش باران و برف بوجود می آیند یا عكس العمل های غیرقابل پیش بینی NPCها، همچنین وجود چرخه شب و روز كه اثرات شایانی بر باورپذیر جلوه دادن دنیای زنده بازی گذاشته اند. در نهایت، باید به انیمیشن های متغیر و پویایی كه بخصوص برای شخصیت های اصلی در نظر گرفته شده، اشاره كرد كه تجربه متفاوتی از كنترل هر یك از شخصیت ها در طول گیم پلی رقم می زنند. عملكرد GTA V از سایر ابعاد فنی، همچون هوش مصنوعی NPCها و فیزیكی هم قابل قبول است و نسبت به نسخه های قبلی پیشرفت كرده است.

موسیقی/صداگذاری

یكی از نقاط برجسته سری بازی های GTA كه همواره از آن به نیكی یاد می شود، صداگذاری جنجال برانگیز و موسیقی های لذت بخش و فوق العاده مهیج نسخه های متعدد آن بوده كه در این سال ها نقش بسیار پررنگی را ایفا كرده است.خوشبختانه GTA V به نوعی تكمیل كننده مسیری است كه نسخه های ابتدایی آن را آغاز كرده بودند. همان دیالوگ های توهین آمیز و بعضاً طنزگونه همراه با تكه کلام های ریز و درشتی كه بخصوص در هنگام درگیری ها و تصادفات رانندگی از شخصیت های این سری سراغ داشتیم، همچنان وجود دارند. از آنجایی كه این نسخه بیش از یك شخصیت اصلی دارد، شاهد صداگذاری آن ها در ابعاد گسترده تری هستیم.

آقایان استیون اوگ (Steven Ogg)، شان فونتنو (Shawn Fonteno) و ند لوک (Ned Luke) به ترتیب روی ترور، فرانکلین و مایکل صداگذاری کرده اند. علاوه بر آن، سایر افكت های صوتی، مانند صدای گلوله ها، اتومبیل ها، حیوانات و بطور كلی هر نوع صدایی كه در یك شهر زنده به گوش می رسد، در GTA V به بهترین نحو شنیده می شوند. اصلی ترین بخش موسیقی، مربوط به لحظاتی می شود كه در حال رانندگی هستید. در این فواصل از بازی، همچنان می توانید بین كانال های مختلف رادیویی و خاموشی كامل انتخاب داشته باشید. تعداد و تنوع موسیقی پخش شده در اتومبیل ها بالاتر از هر زمان دیگری در این سری از بازی ها قرار دارد تا جایی كه تا پایان بازی كمتر آهنگ تكراری به گوش می رسد و همگی حس تازگی دارند. بخش دوم موسیقی مربوط به داستان و انجام مأموریت ها می شود كه در این قسمت نیز شاهد همخوانی خوبی میان ریتم گیم پلی و ضرب آهنگ موسیقی هستیم.

گیم پلی

تجربه ای مفرح و مهیج از گیم پلی، بدون محدودیت های دست و پا گیر عناوین امروزی، همان چیزی است كه علاقه مندان اصلی سری GTA از نسخه های جدید آن انتظار دارند. Rockstar در سال های اخیر، همواره به این خواسته طرفداران، پاسخ مثبت داده و هر بار تجربه های تازه تری برای بازی های خود به همراه آورده است. آنچه كه باعث بالا رفتن محبوبیت GTA در گذشته شده، ذات ماجراجویی و Open-World‌ بودن آن است كه می تواند برای هر نوع بازیكنی جالب توجه باشد. اكنون GTA V از نظر تنوع و هیجان در بالاترین سطح در سری خود قرار دارد و هر آنچه که در قالب مراحل اصلی و جانبی در بازی ارائه می دهد، یك تجربه مجزا از یك بازی مستقل خواهد بود.

مراحل و بطور كلی نقشه این نسخه، ابعاد گسترده تری از تمامی عناوین اخیر Rockstar همچون RDR و L.A.N دارد و در گوشه و كنار این دنیا می توانید ساعت ها سرگرم باشید. گوشی های هوشمند شخصیت های اصلی، هنوز وجود دارند و كاربرد آن ها غیر قابل انكار است. مراحل بازی همچنان به بخش های مختلف اصلی، جانبی و یك سری Mini Gameها تقسیم می شوند كه تجربه تك تك آن ها حتماً توصیه می شود. پس از انجام مراحل نیز عملكرد شما رتبه بندی می شود. آنچه كه تنوع گیم پلی این نسخه را بیشتر كرده، وجود 3 شخصیت اصلی در طول داستان است كه هر كدام دنیای متفاوت و مهارت های خاص خود را دارند و اتفاقاً همین امر ساختار اصلی مراحل بازی را شكل می دهد.

به عنوان مثال، فرانكلین یك راننده حرفه ای و یك سارق كاركشته است. در مراحلی كه مربوط به او می شوند، بیشتر به سرقت اتومبیل ها و رانندگی می پردازید. در مقابل، مایكل نقش یك محافظ را برای اعضای خانواده اش ایفا می كند و همواره باید از آن ها در مقابل بدخواهان محافظت كند. در مأموریت های اختصاصی ترور نیز به مكان های خطرناك مافیایی حمله می كنید، اما آنچه كه در نقشه ها برای هر 3 شخصیت یكسان هستند، مراحل اصلی بازی و همان اهدافی هستند كه آن ها را در كنار یكدیگر قرار می دهد. خوشبختانه تنوع مراحل اصلی نیز بسیار بالا است و انواع و اقسام سرقت ها و تعقیب و گریزها را تجربه می كنید.

ویژگی بارز این نسخه، امكان جابجایی میان شخصیت ها در حین انجام مأموریت ها است كه از این طریق می توانید نحوه پیش روی خود را شخصی سازی كنید. به عنوان مثال، در یكی از مراحل معروف بازی، برای نجات جان شخص مورد نظر، با هر 3 شخصیت وارد جریان می شوید. در ابتدا به وسیله مایكل از ساختمان آویزان و به شخص مورد نظر دسترسی پیدا می كند، سپس با استفاده از منوی تغییر شخصیت ها، كنترل فرانكلین را از یكی از ساختمان های حوالی به دست می گیرد و به وسیله سلاح دور برد، مایكل را پیشتیبانی می كنید و در نهایت ترور با استفاده از هلیكوپتر، مایكل را از منطقه خطر دور می كند و در این بین همچنان تغییر شخصیت ها بطور پی در پی ادامه دارد.

پس از مدتی و بعد از انجام چندین مأموریت اصلی، می توانید برای تنوع به انجام یك سری Mini Gameهای بسیار مفرح و سرگرم كننده بپردازید و ساعت ها با آن ها مشغول شوید. مثلاً می توانید گلف یا تنیس بازی كنید. طراحی این فواصل از گیم پلی به قدری خوب از كار آمده كه هر كدام را می توان یك تجربه مجزا به حساب آورد. اگر به مسابقات اتومبیل رانی یا دوچرخه سواری علاقه داشته باشید، GTA V تمهیدات ویژه ای برای شما در نظر گرفته و ساعت ها می توانید به دور از دنیای خشن Los Santos به تفریحات سالم بپردازید.

سلاح های گرم و سرد همچنان نقشی كلیدی را در طول بازی ایفا می كنند و با استفاده از درآمدی كه از انجام مأموریت ها بدست می آوردید، می توانید برای خود اسلحه و مهمات خریداری كنید. این قانون شامل تهیه لباس و سایر نیازمندی های جانبی شما نیز می شود. همانطور كه اشاره شد، هوش مصنوعی بازی تكامل یافته و یكی از اصلی ترین چالش های پیش رو، پلیس ها هستند كه رهایی از دست آن ها گاه به یك كابوس تبدیل می شود. بطور كلی باید گفت که GTA V همانگونه است كه Rockstar ادعا می كرد. دنیای بازی گسترده، نامحدود و پر از سرگرمی های ریز و درشت است كه اگر بخواهید به همگی آن ها بپردازید، شاید نتوانید به انتهای آن برسید. اما به طور تخمینی، چیزی حدود 100 ساعت در دنیای بازی سرگرم خواهید بود كه با در نظر گرفتن بخش GTA Online این مقدار به بی نهایت می رسد!

نتیجه گیری

از اولین روز معرفی تا به حال، GTA V یكی از خبرسازترین و به نوعی مورد انتظارترین بازی در این سال ها بوده است. سیاست های جاه طلبانه Rockstar و تقویت میل علاقه مندان به این بازی، باعث شد تا انتظارات از آن بسیار بالا رود. به واقع، آنچه كه در این سال ها انتظارش را می كشیدیم، ارزشش را داشت. GTA V یك دنیای پر از سرگرمی های رنگارنگ و بی انتها است كه برای هر بازیكنی از هر جنسی، یك تجربه و پیشنهاد ناب محسوب می شود. تجربه ای كه شاید در هر نسل یك بار تكرار شود.:: مرتبط با: اکشن , ماجراجویانه , همه , تیر اندازی , اتومبیل رانی , مدرن ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
foot problems جمعه 24 شهریور 1396 01:33 ق.ظ
Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am
going through troubles with your RSS. I don't know why I am unable
to subscribe to it. Is there anyone else having the same RSS issues?
Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!
http://diedretreadway.jimdo.com چهارشنبه 18 مرداد 1396 01:06 ب.ظ
Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it's really informative.

I am gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future.
A lot of people will be benefited from your writing.
Cheers!
terrikrein.wordpress.com جمعه 13 مرداد 1396 07:09 ب.ظ
Hey There. I discovered your blog the usage of msn. This is a really well written article.
I will make sure to bookmark it and return to read extra of your helpful
information. Thanks for the post. I'll definitely return.
سجاد جمعه 23 تیر 1396 05:53 ب.ظ
guyivikuhk
سجاد جمعه 23 تیر 1396 05:52 ب.ظ
سجاد جمعه 23 تیر 1396 05:52 ب.ظ
سجاد جمعه 23 تیر 1396 05:52 ب.ظ
سجاد جمعه 23 تیر 1396 05:52 ب.ظ
سجاد جمعه 23 تیر 1396 05:52 ب.ظ
سجاد جمعه 23 تیر 1396 05:52 ب.ظ
سجاد جمعه 23 تیر 1396 05:52 ب.ظ
سجاد جمعه 23 تیر 1396 05:52 ب.ظ
سجاد جمعه 23 تیر 1396 05:52 ب.ظ
سجاد جمعه 23 تیر 1396 05:52 ب.ظ
Emmett دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:12 ب.ظ
Hi there, after reading this awesome post i am also cheerful to share my familiarity here with colleagues.
BHW یکشنبه 27 فروردین 1396 09:03 ب.ظ
This excellent website truly has all the information and facts I needed concerning this subject and
didn't know who to ask.
BHW دوشنبه 14 فروردین 1396 11:58 ق.ظ
Thanks to my father who informed me about this blog, this website is actually awesome.
علیرضا پنجشنبه 21 فروردین 1393 01:49 ب.ظ
سلام لطفا بازی کشتی کج را بگزا رین
adel شنبه 28 دی 1392 01:44 ب.ظ
اگه میاد چی میشه این بهش میگن بازی راستی میگم رو کامپیوتر های قدیمی هم در میاد
امیر چهارشنبه 18 دی 1392 11:57 ق.ظ
تا5 ماه دیگه میاد خدا رو شکر
امیر چهارشنبه 18 دی 1392 11:56 ق.ظ
واقعا تا اخر این ماه برای کامپیوتر میاد
سپهر پنجشنبه 12 دی 1392 05:11 ب.ظ
جی تی ای وی برای کامپیوتر اومده
سپهر چهارشنبه 4 دی 1392 06:04 ب.ظ
حدودا پنج ماه دیگه کامپیتریش به بازار میاد.
بهداد سه شنبه 14 آبان 1392 01:54 ب.ظ
بهترین بازی دردنیا من عاشق این بازی
احمدرضا مستاجران پاسخ داد:
واقعا آره
علی دوشنبه 29 مهر 1392 03:21 ب.ظ
سلام میشود لطفا بازی جیتی آی را بگذاری
احمدرضا مستاجران پاسخ داد:
سلام داداش gta v هنوز برای کامپیوتر نیومده
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
به نظر شما بهترین شرکت بازی سازی کدام است
خوش اومدید. تو این وبلاگ اطلاعاتی راجع به بازی های آینده می تونین به دست بیارین در ضمن این سایت هر روز به روز میشه.امیدوارم اطلاعات خوبی به دست بیارین.

مدیر وب سایت : احمدرضا مستاجران
تمام حقوق این وب سایت متعلق به برترین بازی های دنیا می باشد   |   طراحی قالب : تم دیزاینر